  • RC0402JR-078R2L
RC0402JR-078R2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402JR-078R2L
HK JDW NO:
898-RC0402JR-078R2L
Datasheet:
RC0402JR-078R2L
Description:
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RC0402JR-078R2L
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm