  • RC0402JR-0751KL
RC0402JR-0751KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402JR-0751KL
HK JDW NO:
898-RC0402JR-0751KL
Datasheet:
RC0402JR-0751KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 51kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 127909
Purchasing and Inquiry
Key Features:
  1. Resistance Value: 51 Kilohms (51kΩ)
  2. Tolerance: ±5%
  3. Power Rating: 1/16 Watt (0.0625 Watts)
  4. Operating Temperature Range: -55°C to +155°C
  5. Size: 0402 package (1.0mm x 0.5mm)
  6. RoHS compliant
Applications:
  • Consumer Electronics
  • Automotive Electronics
  • Industrial Control Systems
  • Medical Devices
  • Communication Equipment
  • Power Supplies
  • LED Lighting
Product Benefits:
  • High precision and reliability
  • Compact 0402 package size
  • Wide operating temperature range
  • RoHS compliant, ensuring environmental compliance
  • Ideal for both prototype and mass production applications
Step5Bar-code shipping tag
RC0402JR-0751KL
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Published
    2008
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Voltage - Rated
    50V
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    350μm
  • Resistance
    51kOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Power Rating
    62.5mW
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C