  • RC0402FR-074K3L
RC0402FR-074K3L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-074K3L
HK JDW NO:
898-RC0402FR-074K3L
Datasheet:
RC0402FR-074K3L
Description:
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-074K3L
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.3kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm