  • RC0402FR-07412RL
RC0402FR-07412RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-07412RL
HK JDW NO:
898-RC0402FR-07412RL
Datasheet:
RC0402FR-07412RL
Description:
Res Thick Film 0402 412 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-07412RL
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    412Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm