  • RC0402FR-072K21L
RC0402FR-072K21L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-072K21L
HK JDW NO:
898-RC0402FR-072K21L
Datasheet:
RC0402FR-072K21L
Description:
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-072K21L
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.21kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW