  • RC0402DR-0730KL
RC0402DR-0730KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402DR-0730KL
HK JDW NO:
898-RC0402DR-0730KL
Datasheet:
RC0402DR-0730KL
Description:
RC Series, Thick Film, 30kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0402DR-0730KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    30kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm