  • RC0201JR-07150RL
RC0201JR-07150RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0201JR-07150RL
HK JDW NO:
898-RC0201JR-07150RL
Datasheet:
RC0201JR-07150RL
Description:
RES SMD 150 OHM 5% 1/20W 0201
Step5Bar-code shipping tag
RC0201JR-07150RL
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    300μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    254μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm