  • RC0201FR-07560RL
RC0201FR-07560RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0201FR-07560RL
HK JDW NO:
898-RC0201FR-07560RL
Datasheet:
RC0201FR-07560RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 560Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 16885
Step5Bar-code shipping tag
RC0201FR-07560RL
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    300μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm