  • RC0201DR-071K27L
RC0201DR-071K27L
advertisement
Manufacturer No:
RC0201DR-071K27L
HK JDW NO:
898-RC0201DR-071K27L
Datasheet:
RC0201DR-071K27L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.27kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 6176
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0201DR-071K27L
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.27kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height
    254μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm