  • RC0100FR-07887RL
RC0100FR-07887RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0100FR-07887RL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0100FR-07887RL
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
RC0100FR-07887RL
Description:
RC Series, Thick Film, 887Ohm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0100FR-07887RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    887Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Max Power Dissipation
    30mW
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    152.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.006 0.15mm