  • RBR2LAM40ATFTR
RBR2LAM40ATFTR
advertisement
Manufacturer No:
RBR2LAM40ATFTR
HK JDW NO:
687-RBR2LAM40ATFTR
Datasheet:
RBR2LAM40ATFTR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 80μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 6262
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RBR2LAM40ATFTR
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80μA @ 40V
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    45A
  • Forward Voltage-Max
    0.55V