  • RBC12HETS
RBC12HETS
advertisement
Manufacturer No:
RBC12HETS
HK JDW NO:
765-RBC12HETS
Package:
Datasheet:
Description:
Female Green 0.100 2.54mm Phosphor Bronze 1 Rows Tray Solder Gold 12 Positions Polyphenylene Sulfide (PPS)
Step5Bar-code shipping tag
RBC12HETS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    24
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.075 inch
  • Body Breadth
    0.33 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Single
  • Flange Feature
    Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Length - Termination
    0.2 inch