  • RB242D1000-125
RB242D1000-125
advertisement
Manufacturer No:
RB242D1000-125
HK JDW NO:
239-RB242D1000-125
Package:
Datasheet:
RB242D1000-125
Step5Bar-code shipping tag
RB242D1000-125
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Surface Mount
    NO
    POLYCARBONATE
  • Center Contact Plating
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Published
    2012
  • Current Rating (Amps)
    20A AC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    29.6926mm
  • Body Breadth
    21.7932 mm
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Amber
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Amber
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    20A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Actuator Marking
    No Marking
    BLACK
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.75HP@250VAC
  • Body Height
    17.8054mm
  • Length - Termination
    0.425 inch
  • Actuator Length
    0.362 inch