  • RB225T-60
RB225T-60
advertisement
Manufacturer No:
RB225T-60
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB225T-60
Package:
TO-220-3 Full Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB225T-60
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RB225T-60.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    600μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    600μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630mV @ 15A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    600μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V