  • RB162MM-60TFTR
RB162MM-60TFTR
advertisement
Manufacturer No:
RB162MM-60TFTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB162MM-60TFTR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
RB162MM-60TFTR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 650mV @ 1A 150°C Max 100μA @ 60V Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5331
Step5Bar-code shipping tag
RB162MM-60TFTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    650mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V