  • RB150M-30TR
RB150M-30TR
advertisement
Manufacturer No:
RB150M-30TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB150M-30TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
RB150M-30TR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 1A 150°C Max 50μA @ 30V Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
RB150M-30TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 1A
  • Forward Current
    1.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    30A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A