  • RB141C1100
RB141C1100
advertisement
Manufacturer No:
RB141C1100
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RB141C1100
Package:
Datasheet:
RB141C1100
Description:
RB141C1100 datasheet pdf and Rocker Switches product details from E-Switch stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2855
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB141C1100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Actuator Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RB1, LAMB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    26.6954mm
  • Body Breadth
    10.8966 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
  • Contact Resistance
    35mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    16A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Body Height
    16.6878mm
  • Length - Termination
    0.394 inch
  • Actuator Length
    0.343 inch