  • RACD06-700
RACD06-700
advertisement
Manufacturer No:
RACD06-700
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RACD06-700
Package:
Datasheet:
RACD06-700
Description:
RACD06-700 datasheet pdf and LED Drivers product details from Recom Power stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RACD06-700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Power
    6W
  • Input Current
    120mA
  • Number of Segments
    12
  • Max Supply Voltage (AC)
    264V
  • Min Supply Voltage (AC)
    90V
  • Height
    21mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP20
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.075lb 34.02g
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Series
    LIGHTLINE RACD06 (6W)
  • Size / Dimension
    2.68Lx1.38W x 0.79 H 68.0mmx35.0mmx20.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Terminal Block
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Constant Current
  • Voltage - Rated
    370V
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    20mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    65%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Output 1
    8.5V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    264V
  • Min Supply Voltage
    90V
  • Output Current
    700mA
  • Output Power
    6W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output
    3V~12V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    700mA