  • RAC60-09SB
RAC60-09SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC60-09SB
HK JDW NO:
655-RAC60-09SB
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RAC60-09SB
Description:
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Step5Bar-code shipping tag
RAC60-09SB
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.684lb 310.26g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC60-B (60W)
  • Size / Dimension
    4.29Lx2.30W x 1.20 H 109.0mmx58.5mmx30.5mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    58.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    84%
  • Output Voltage
    8.1V
  • Max Output Current
    6.6A
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    6.6A
  • Output Power
    60W
  • Max Output Voltage
    9.9V
  • Isolation Voltage
    4kV
  • Line Regulation
    ±1%
  • Height
    30mm