  • RAC30-0515TA-E
RAC30-0515TA-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC30-0515TA-E
HK JDW NO:
655-RAC30-0515TA-E
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
RAC30-0515TA-E
Description:
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Step5Bar-code shipping tag
RAC30-0515TA-E
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Weight
    0.467lb 211.83g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC30-A (30W)
  • Size / Dimension
    3.50Lx2.50W x 1.00 H 89.0mmx63.5mmx25.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    7
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-T7
  • Number of Outputs
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    78%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    3A 500mA 500mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
    15V
  • Voltage - Output 3
    -15V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±1%, ±5%
  • Load Regulation
    ±2%, ±6%
  • Height
    25mm
  • Length
    89mm