  • RAC20-12SA
RAC20-12SA
advertisement
Manufacturer No:
RAC20-12SA
HK JDW NO:
655-RAC20-12SA
Package:
8-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC20-12SA
Description:
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Step5Bar-code shipping tag
RAC20-12SA
  • Package / Case
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.243lb 110.22g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWERLINE RAC20-A (20W)
  • Size / Dimension
    2.76Lx1.89W x 0.88 H 70.0mmx48.0mmx22.3mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    48mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-T8
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.67A
  • Output Power
    20W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    22mm
  • Length
    70mm