  • RAC06-15DC
RAC06-15DC
advertisement
Manufacturer No:
RAC06-15DC
HK JDW NO:
655-RAC06-15DC
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC06-15DC
Description:
AC/DC Power Modules CONV AC/DC 6W 90-264VIN +/-15VOUT
Step5Bar-code shipping tag
RAC06-15DC
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.084lb 38.1g
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC06-C (6W)
  • Size / Dimension
    2.11Lx1.09W x 0.65 H 53.5mmx27.8mmx16.6mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Depth
    27.8mm
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    79%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output (Max)
    200mA 200mA
  • Voltage - Input
    80V~264VAC 115V~370VDC
  • Output Current
    200mA
  • Output Power
    6W
  • Max Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    200mA
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    16.4mm