  • RAC05-24SC
RAC05-24SC
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-24SC
HK JDW NO:
655-RAC05-24SC
Package:
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RAC05-24SC
Description:
AC/DC Power Modules 5W 90-264VIN 24V THT
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-24SC
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    5-DIP Module, 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.077lb 34.93g
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-C (5W)
  • Size / Dimension
    2.11Lx1.09W x 0.62 H 53.5mmx27.8mmx15.65mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    50.9mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    77%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    210mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    210mA
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    210mA
  • Max Output Power
    5W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Min Input Voltage (AC)
    80V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    16.4mm