  • RAC05-15SB
RAC05-15SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-15SB
HK JDW NO:
655-RAC05-15SB
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC05-15SB
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-15SB
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.067lb 30.39g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-B (5W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.62 H 50.8mmx25.4mmx15.7mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    25.4mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    333mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    15V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Max Output Power
    5W
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    15.16mm
  • Length
    50mm