  • RAC04-12SA
RAC04-12SA
advertisement
Manufacturer No:
RAC04-12SA
HK JDW NO:
655-RAC04-12SA
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
RAC04-12SA
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 4W
Step5Bar-code shipping tag
RAC04-12SA
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    0.058lb 26.31g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC04 (4W)
  • Size / Dimension
    1.44Lx1.07W x 0.69 H 36.7mmx27.0mmx17.6mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    4W
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.1mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    77%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    333mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    4W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    333mA
  • Max Output Power
    4W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.2%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    17.1mm