  • RAC03-24SCR/277
RAC03-24SCR/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC03-24SCR/277
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC03-24SCR/277
Package:
Datasheet:
RAC03-24SCR/277
Description:
Quantity:
In Stock : 13220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC03-24SCR/277
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    40.999988g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC03-SCR/277 (3W)
  • Size / Dimension
    1.98Dia x 0.44 H 50.3mmx11.1mm
  • Feature
    DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Depth
    50.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    125mA
  • Voltage - Input
    85V~305VAC
  • Output Current
    125mA
  • Output Power
    3W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    305V
  • Current - Output 1
    125mA
  • Max Output Power
    3W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    11.1mm