  • RAC02-3.3SC/277
RAC02-3.3SC/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC02-3.3SC/277
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC02-3.3SC/277
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC02-3.3SC/277
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC02-3.3SC/277
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.054lb 24.49g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC02-SC/277 (2W)
  • Size / Dimension
    1.33Lx0.87W x 0.73 H 33.7mmx22.2mmx18.5mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    33.7mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-T6
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    67%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    80V~305VAC
  • Output Power
    2W
  • Current - Output 1
    600mA
  • Max Output Power
    2W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Height
    17.75mm
  • Width
    22.2mm