  • R88M-K40020C-BOS2
R88M-K40020C-BOS2
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K40020C-BOS2
HK JDW NO:
607-R88M-K40020C-BOS2
Package:
Datasheet:
R88M-K40020C-BOS2
Description:
SERVOMOTOR 2000 RPM 400VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K40020C-BOS2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Hole Spacing
    4.528 (115.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2011
  • Series
    Accurax G5
  • Size / Dimension
    Square - 3.937 x 3.937 100.00mmx100.00mm
  • Feature
    Brake, Key, Oil Seal
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Type
    AC Motor
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Power Rating
    400W
  • Termination Style
    Connector
  • Function
    Servomotor
  • Approval Agency
    CE, CSA, cULus, TUV, UL
  • RPM
    2000 RPM
  • Encoder Type
    Absolute
  • Power - Rated
    400W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    270.5 / 1910
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.748 (19.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    2.165 55.00mm