  • R82IC3150DQ50J
R82IC3150DQ50J
advertisement
Manufacturer No:
R82IC3150DQ50J
HK JDW NO:
417-R82IC3150DQ50J
Datasheet:
R82IC3150DQ50J
Description:
150nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC Through Hole
Quantity:
In Stock : 10448
Step5Bar-code shipping tag
R82IC3150DQ50J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    7.2mm