  • R82IC3150AA50J
R82IC3150AA50J
advertisement
Manufacturer No:
R82IC3150AA50J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R82IC3150AA50J
Package:
Radial
Datasheet:
R82IC3150AA50J
Description:
150nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 140V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 21
Step5Bar-code shipping tag
R82IC3150AA50J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    30Ohm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    250V
  • Dissipation Factor
    1.2 %
  • Height
    11mm
  • Length
    7.2mm