  • R79IC3120DQ40J
R79IC3120DQ40J
advertisement
Manufacturer No:
R79IC3120DQ40J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R79IC3120DQ40J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
120nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R79IC3120DQ40J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    120nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    2828
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    13mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    7.2mm