  • R76QF0680SE00K
R76QF0680SE00K
advertisement
Manufacturer No:
R76QF0680SE00K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R76QF0680SE00K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680pF Film Capacitor 10% Radial 1kV-DC 400V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R76QF0680SE00K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5116
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Height
    9mm
  • Length
    13mm