  • R7000803XXUA
R7000803XXUA
advertisement
Manufacturer No:
R7000803XXUA
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-R7000803XXUA
Package:
DO-200AA, A-PUK
Datasheet:
R7000803XXUA
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.15V @ 1500A -65°C~200°C 50mA @ 800V 1-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
R7000803XXUA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    9 μs
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    7000A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-200AA, A-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-H1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.15V @ 1500A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~200°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    800V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    300A