  • R66ID3100AA7AK
R66ID3100AA7AK
advertisement
Manufacturer No:
R66ID3100AA7AK
HK JDW NO:
417-R66ID3100AA7AK
Description:
100nF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC
Step5Bar-code shipping tag
R66ID3100AA7AK
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3916
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    9mm
  • Length
    10mm