  • R6201440XXOO
R6201440XXOO
advertisement
Manufacturer No:
R6201440XXOO
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-R6201440XXOO
Package:
DO-200AA, A-PUK
Datasheet:
R6201440XXOO
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 800A 50mA @ 1400V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
R6201440XXOO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AA, A-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    190°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 800A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    400A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    9 μs
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    6000A