  • R60MN3470AA30J
R60MN3470AA30J
advertisement
Manufacturer No:
R60MN3470AA30J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60MN3470AA30J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 693
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R60MN3470AA30J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Height
    15mm
  • Length
    26.5mm