  • R60MI3330AA30J
R60MI3330AA30J
advertisement
Manufacturer No:
R60MI3330AA30J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60MI3330AA30J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
330nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 200V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R60MI3330AA30J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Size Code
    7130
  • Height
    13.5mm
  • Length
    18mm