  • R60DR52204030K
R60DR52204030K
advertisement
Manufacturer No:
R60DR52204030K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60DR52204030K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
R60 22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Quantity:
In Stock : 927
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R60DR52204030K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R60
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm