  • R5S72644W144FP#U0
R5S72644W144FP#U0
advertisement
Manufacturer No:
R5S72644W144FP#U0
HK JDW NO:
668-R5S72644W144FP#U0
Package:
208-LQFP
Datasheet:
Description:
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series R5S72644 208 Pin 144MHz 208-LQFP
Quantity:
In Stock : 4993
Step5Bar-code shipping tag
R5S72644W144FP#U0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-LQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SuperH® SH7260
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    144MHz
  • Base Part Number
    R5S72644
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SCI, SD, SPI, UART, USB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    115
  • RAM Size
    640K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.1V~3.6V