  • R5F10RLCAFB#30
R5F10RLCAFB#30
advertisement
Manufacturer No:
R5F10RLCAFB#30
HK JDW NO:
668-R5F10RLCAFB#30
Package:
64-LQFP
Datasheet:
R5F10RLCAFB#30
Description:
32KB 32K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/L12 Series 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 11637
Step5Bar-code shipping tag
R5F10RLCAFB#30
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    RL78/L12
  • Packaging
    Tray
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    47
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~5.5V
  • Core Processor
    RL78
  • Peripherals
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CSI, I2C, LINbus, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • PWM Channels
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm