  • R5F10RFCAFP#V0
R5F10RFCAFP#V0
advertisement
Manufacturer No:
R5F10RFCAFP#V0
HK JDW NO:
668-R5F10RFCAFP#V0
Package:
44-LQFP
Datasheet:
R5F10RFCAFP#V0
Description:
32KB 32K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/L12 Series R5F10RFCA 44 Pin 24MHz 3V 44-LQFP
Quantity:
In Stock : 2413
Step5Bar-code shipping tag
R5F10RFCAFP#V0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RL78/L12
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    R5F10RFCA
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    29
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    RL78
  • Peripherals
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CSI, I2C, LINbus, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 7x8/10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm