  • R5F10NLEDFB#50
R5F10NLEDFB#50
advertisement
Manufacturer No:
R5F10NLEDFB#50
HK JDW NO:
668-R5F10NLEDFB#50
Package:
64-LQFP
Datasheet:
R5F10NLEDFB#50
Description:
64KB 64K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/I1C Series 64 Pin 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 12549
Step5Bar-code shipping tag
R5F10NLEDFB#50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    RL78
  • Peripherals
    LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CSI, I2C, IrDA, LINbus, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b, 4x24b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL78/I1C
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.7V~5.5V