  • R50RGB-5-0080
R50RGB-5-0080
advertisement
Manufacturer No:
R50RGB-5-0080
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-R50RGB-5-0080
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
R50RGB-5-0080
Description:
LED RGB CLEAR T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R50RGB-5-0080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Orca R
  • Size / Dimension
    7.60mm Lx7.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Common Cathode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.6V Red 3.8V Green 3.8V Blue
  • Viewing Angle
    80°
  • Optoelectronic Device Type
    TRIPLE COLOR LED
  • Current - Test
    50mA Red 50mA Green 50mA Blue
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.00mm Dia
  • Luminous Intensity
    200 mcd
  • Millicandela Rating
    1000mcd Red, 2000mcd Green, 200mcd Blue
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    628nm Red 520nm Green 465nm Blue
  • Height
    6.9mm