  • R420-1.8/PL-R
R420-1.8/PL-R
advertisement
Manufacturer No:
R420-1.8/PL-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R420-1.8/PL-R
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
R420-1.8/PL-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R420-1.8/PL-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    2.2g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    INNOLINE R420
  • Size / Dimension
    0.89Lx0.52W x 0.20 H 22.7mmx13.2mmx5.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    76%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Voltage - Output 1
    1.8V~5V
  • Voltage - Input (Min)
    10V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    10mA
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5V
  • Total Power Output-Max
    0.05W
  • Height
    5.08mm