  • R3G500-AG25-64F
R3G500-AG25-64F
advertisement
Manufacturer No:
R3G500-AG25-64F
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R3G500-AG25-64F
Package:
Datasheet:
R3G500-AG25-64F
Description:
FAN BLOWER CENTRIFUGAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R3G500-AG25-64F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    50lbs 22.7kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    Green Tech R3G500
  • Size / Dimension
    Round - 505mm Dia
  • Feature
    Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power (Watts)
    2500W
  • Voltage - Rated
    380V~480VAC
  • Max Power Dissipation
    2.5kW
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    3.3A
  • Approval Agency
    UL
  • RPM
    1700 RPM
  • Fan Type
    Motorized Impellers, 3 Phase
  • Air Flow
    6450 CFM (180.6m3/min)
  • Voltage Range
    380V~480VAC