  • R3G250-RE07-07
R3G250-RE07-07
advertisement
Manufacturer No:
R3G250-RE07-07
HK JDW NO:
241-R3G250-RE07-07
Package:
Datasheet:
R3G250-RE07-07
Description:
EBM PAPST R3G250-RE07-07 Fan Blower, RadiCal, Backward Curved, RadiCal R3G250 Series, EC Centrifugal, 230 VAC, 250 mm, 99 mm
Step5Bar-code shipping tag
R3G250-RE07-07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    Polyamide
  • Weight
    3.9lbs 1.8kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    Green Tech RadiCal® R3G250RE
  • Size / Dimension
    Round - 255mm Dia
  • Feature
    Electronic Commutation (EC)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    170W
  • Max Power Dissipation
    170W
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Depth
    99mm
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • Cable Length
    450mm
  • RPM
    2510 RPM
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    842.2 CFM (23.58m3/min)
  • Noise
    76.0 dB(A)
  • Voltage Range
    200V~240VAC