  • R3G220-RD49-04
R3G220-RD49-04
advertisement
Manufacturer No:
R3G220-RD49-04
HK JDW NO:
241-R3G220-RD49-04
Package:
Datasheet:
R3G220-RD49-04
Description:
EBM PAPST R3G220-RD49-04 CENTRIFUGAL FAN, 220MM X 92MM, 115VAC
Step5Bar-code shipping tag
R3G220-RD49-04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Material
    Plastic
  • Weight
    3.2lbs 1.5kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13°C~122°C -25°C~50°C
  • Series
    Green Tech RadiCal® R3G220RD
  • Size / Dimension
    Round - 252mm Dia
  • Feature
    Electronic Commutation (EC)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    170W
  • Max Power Dissipation
    170W
  • Approval Agency
    UL
  • RPM
    3290 RPM
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    771.0 CFM (21.59m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~130VAC