  • R3G220-RC11-04
R3G220-RC11-04
advertisement
Manufacturer No:
R3G220-RC11-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R3G220-RC11-04
Package:
Datasheet:
Description:
EBM PAPST R3G220-RC11-04 CENTRIFUGAL FAN, 220DIAX71MM, 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R3G220-RC11-04
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    65.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.950A
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • RPM
    2330 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Voltage Range
    100V~130VAC
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    R3G220
  • Size / Dimension
    Round - 220mm Dia