  • R3G175-AF19-02
R3G175-AF19-02
advertisement
Manufacturer No:
R3G175-AF19-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R3G175-AF19-02
Package:
Datasheet:
Description:
AC Fan Ball Bearing 230V 0.8A 104W 50Hz/60Hz 4500RPM 480.28CFM 78.1dB Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R3G175-AF19-02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R3G175
  • Size / Dimension
    Round - 170mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    104W
  • Current Rating (Amps)
    0.800A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CCC, EAC
  • RPM
    4500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Diameter
    175mm
  • Height
    85mm