  • R3119N035E-TR-FE
R3119N035E-TR-FE
advertisement
Manufacturer No:
R3119N035E-TR-FE
HK JDW NO:
674-R3119N035E-TR-FE
Package:
Datasheet:
R3119N035E-TR-FE
Description:
2.2V5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
R3119N035E-TR-FE Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). To assist you, this IC power includes 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. The supervisor is always powered by a 2.2V volt supply. In total, IC powers are 5 pins on the board. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It is also possible to use other types of IC, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, in this supervisor. There is a maximum operating temperature of 105°C. At least a working temperature of -40°C is required.
R3119N035E-TR-FE Features
R3119N035E-TR-FE Applications
  • Insulation fault location system
  • Stable power system
  • Battery cars
  • Electronics installed in the vehicle
  • External alarm
  • DVR
  • DSP
  • Automotive power systems
  • Kitchen appliances
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
R3119N035E-TR-FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DETECTOR THRESHOLD VOLTAGE IS 3.5V
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.1V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm